15:42
USB belleklere yasak

Hayatımızı kolaylaştıran USB bellekler bazen işleri karıştırabiliyor. İşte ilk USB bellek yasağı...


Pentagon, bilgisayarlarda son zamanlarda baş gösteren virüs sorunları nedeniyle USB Bellek kullanımını yasakladı.

Virüs salgınının son zamanlarda Pentagon'u yoğun bir şekilde uğraştırdığını belirten yetkililer son zamanlarda bu virüslerin Güvenlik Departmanı bilgisayarlarına zarar verecek hale gelmesiyle birlikte USB Bellek kullanımının yasaklandığını açıkladılar.

Yetkililer virüslerin ulusal güvenlik ağındaki bilgisayarlara ne derece bulaştığı ve bu virüslerin diğer ağlara bulaşma ihtimali hakkındaki konulara pek açıklık getirmeseler de, Pentagon'daki bilgisayar ağlarının sayısının 17.000'i bulduğundan ve bu ağlarda 7 milyon bilgisayarın kullanıldığından bahsettiler ve bu bilgisayarların günde milyonlarca kez virüs taramasından geçtiğini vurguladılar.

USB bellek kullanımının geçici olarak askıya alındığının ve toplatılan USB belleklerin güvenlik taramasının bitmeden sahiplerine teslim edilmeyeceğinin vurgusu yapıldı. Öte yandan Amerika resmi güvenlik kurumu da (DHS) çalışanlarının USB bellek kullanımına kısıtlamalar ve yeni protokoller getirdi.

Pentagon'un güvenliğine değinmişken; Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin bilgisayar sistemlerine dışarıdan özellikle Rusya, Çin ve Doğu Avrupa ülkelerinden (Türkiye) gelen saldırılarda müthiş bir patlama olduğu belirtiliyor. Saldırıların sınıflandırılmış bilgilere sızma girişimi olduğunu belirten güvenlik yetkilileri gelen tehditlerin ve saldırıların hız kazanmasıyla gelecekte yaşanması muhtemel daha büyük saldırılara karşı harıl harıl daha iyi güvenlik protokolleri uygulamaya koyuluyorlar.
 
hurriyet.com.tr
Category: ict | Views: 1777 | Added by: hadmin | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]